Jak ująć w księdze faktury VAT marża
PIT | W przypadku usług turystyki w pkpir należy zaewidencjonować uzyskany przychód netto. Trzeba zatem przyjąć wartość należności wynikającą z faktury VAT marża, pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług (ustalony od marży).
- Przedsiębiorcą rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych. Usługi te będą dokumentowane fakturami VAT marża. Do każdej faktury dołączane będzie zestawienie kosztów i wyliczenie marży. Czy prawidłowe będzie, jeżeli do prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów zostanie wpisana kwota marży netto, czyli kwota marży pomniejszona o należny VAT? – pyta czytelniczka.
Biura podroży na udokumentowanie niektórych usług turystyki są zobowiązani wystawiać faktury VAT marża (dla biur podroży). Stosownie bowiem do art. 119 ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest co do zasady kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:
- działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
- przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty >patrz ramka.
Podatnicy stosujący procedurę VAT marża dla biur podróży są obowiązani prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, z uwzględnieniem kwot wydatkowanych na nabycie towarów i usług od innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta